Харківська обласна асоціація футболу

Громадська спілка

 

У Будинку футболу відбулося підписання меморандуму про співпрацю між Українською асоціацією футболу та благодійним фондом «Центр спасіння життя». Головна мета співробітництва — підтримка військових, які проходять лікування й відновлення, а також членів родин українських ультрас, які загинули, захищаючи незалежність нашої держави.

Від УАФ документ підписав перший віце-президент Вадим Костюченко, а від БФ «Центр спасіння життя» — керівник організації В’ячеслав Запорожець. У зустрічі також узяв участь Ростислав Приступа, морський піхотинець, який був учасником оборони Маріуполя, де отримав важке поранення, а далі потрапив у полон, з якого був звільнений по обміну в червні 2022 року. Сьогодні Ростислав працює в УАФ на посаді менеджера з роботи з уболівальниками з інвалідністю. У листопаді воїн на запрошення колишнього головного тренера національної збірної України Андрія Шевченка відвідав матч Україна — Італія в межах відбору до Євро-2024, який відбувся в німецькому Леверкузені.

Ростислав поступово відновлюється після важкого поранення й уже спробував вправлятися у грі у футбол з іншими військовими, які зараз проходять реабілітацію в команді УАФ для гравців з інвалідністю. Хлопців тренує Дмитро Ржондковський, який також завітав на церемонію підписання меморандуму разом з іншим гравцем команди, Костянтином, що у складі збірної України в жовтні взяв участь у першому турнірі «Ліга націй» Європейської федерації футболу серед осіб з ампутованими кінцівками. За підсумками турніру наша команда успішно кваліфікувалася на Євро-2024, яке відбудеться у Франції.

Підписаний меморандум передбачає співпрацю двох організацій, зокрема створення для воїнів, що проходять реабілітацію, належних умов для занять футболом; підтримку військових та членів їхніх сімей шляхом залучення їх до футбольних заходів; соціально-психологічну адаптацію військових з інвалідністю, що отримали протезування, через відновлення за допомогою футболу; розвиток та популяризацію футболу серед військових з ампутованими кінцівками; забезпечення безбар’єрного доступу на стадіони під час проведення футбольних поєдинків тощо.

Коментуючи початок співпраці, Вадим Костюченко розповів, що наступного року УАФ планує сприяти в облаштуванні чотирьох футбольних майданчиків на базі чотирьох реабілітаційних центрів для військових (на Київщині, Львівщині та Одещині). «Ми хочемо створити всі умови для реабілітації наших військових через футбол. Сподіваємося, що серед них невдовзі з’явиться поповнення для нашої збірної, яка готується до участі в Євро. Адже їх тренуватимуть спеціалісти, які пройдуть відповідну підготовку УАФ. Також плануємо організувати внутрішній чемпіонат серед військових — представників цих реабілітаційних центрів. А в перспективі такі змагання стануть всеукраїнськими. Ми дуже вдячні нашим партнерам, які роблять усе для того, щоб у наших воїнів, які отримали важкі поранення, були необхідні протези, щоб вони могли займатися спортом і жити повноцінним життям. Зі свого боку ми будемо допомагати в пошуку донорів, які зможуть підтримати цей важливий проєкт», — наголосив перший віце-президент УАФ.

Крім того, Вадим Костюченко відзначив розвиток іншого важливого напрямку — формування та підтримки фан-руху воїнів. «На жаль, не всі можуть чи просто хочуть грати у футбол після поранень, отриманих на фронті. Але більшість любить дивитися футбол і вболіває за наші збірні. УАФ готова підтримати створення фан-руху воїнів і сприяти вирішенню всіх питань, пов’язаних із безбар’єрним доступом до стадіонів та футбольних заходів загалом. У цьому контексті варто відзначити й відповідне доручення Кабміну щодо підготовки часткового повернення вболівальників на трибуни в матчах чемпіонату України. Вірю, що для багатьох наших військових, які проходять реабілітацію, відвідини поєдинків сприятимуть швидшому відновленню й відволіканню від пережитих жахів війни. Також можливість відвідування матчів буде відкрита насамперед для родичів, зокрема дітей, загиблих воїнів», — сказав Костюченко.

Про роль своєї організації в проєкті розповів керівник БФ «Центр спасіння життя» В’ячеслав Запорожець: «Ми займаємося протезуванням із першого місяця повномасштабного вторгнення й розуміємо, що безпосередньо протезування складає лише близько 30% успішного відновлення воїнів. Ще стільки ж — це реабілітація, а, напевно, найважливішою є соціальна адаптація. Коли хлопці чимось займаються, зокрема спортом, футболом, то це їх надихає й допомагає адаптуватися до нових умов. А футбол для цього підходить найкраще, оскільки є командною грою. Дві-три команди можемо збирати й починати тренування й навчання. Ми співпрацюємо з реабілітаційними центрами, знаємо, де можна залучати до цієї програми військових, яким це важливо й необхідно. Раді, що Ростислав Приступа погодився стати амбасадором цієї ініціативи».

На думку захисника Маріуполя й віднедавна — співробітника УАФ Ростислава Приступи, багато воїнів можуть не вірити, що здатні взяти участь у проєкті, через ті чи інші фізичні обмеження, викликані отриманими пораненнями. Але насправді це не так, і його особистий приклад це доводить. «Днями я вперше сам узяв участь у тренуванні. Хоча, коли мені запропонували, не сприйняв це серйозно й подумав, що людина пропонує, тому що не знає моїх фізичних можливостей. Але коли приїхав, став на ворота, спробував — мені сподобалось. Упевнений, якщо ось так хлопців привозити на тренування, навіть щоб просто подивилися, то із часом ми зможемо залучати дедалі більше учасників. Відповідна інформаційна підтримка теж лише сприятиме цьому. Переконаний, що іншим хлопцям теж сподобається», — зазначив Ростислав.